Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF3740C
ERJ-1GNF3740C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF3740C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 374 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF3740C.pdf
Availability of ERJ-1GNF3740C
QUANTITY
ERJ-1GNF3740C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF3740C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF3740C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF3740C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF3740C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF3740C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF3740C
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 240V 150A DO214 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 5M datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf