Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF4021C
ERJ-1GNF4021C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF4021C
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF4021C.pdf
Availability of ERJ-1GNF4021C
QUANTITY
ERJ-1GNF4021C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF4021C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF4021C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF4021C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF4021C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF4021C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF4021C
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8SOIC datasheet.pdf
POT 10 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 2A 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 40POS .050 IDC datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf