Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF5361C
ERJ-1GNF5361C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF5361C
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF5361C.pdf
Availability of ERJ-1GNF5361C
QUANTITY
ERJ-1GNF5361C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF5361C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF5361C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF5361C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF5361C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF5361C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF5361C
CAP ALUM 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 250MA 8 DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1090-HZ12 HEAD ONLY 26W 12V datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 9H datasheet.pdf
MICRO 9 M 36" RBW REV FLOAT datasheet.pdf