Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF6801C
ERJ-1GNF6801C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNF6801C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNF6801C.pdf
Availability of ERJ-1GNF6801C
QUANTITY
ERJ-1GNF6801C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNF6801C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNF6801C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNF6801C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNF6801C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNF6801C Details Description
Related parts for ERJ-1GNF6801C
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
REG SW -15V .3A SMD datasheet.pdf
DC-DC CONVTR +/-12V 10W +/-.416A datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 2KW datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf