Panasonic Electronic Components ERJ-1GNJ150C
ERJ-1GNJ150C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNJ150C
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNJ150C.pdf
Availability of ERJ-1GNJ150C
QUANTITY
ERJ-1GNJ150C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNJ150C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNJ150C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNJ150C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNJ150C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNJ150C Details Description
Related parts for ERJ-1GNJ150C
CONN HEADER 48POS .100 DL datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 360RES .5M datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A CP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1.5KV NP0 2220 datasheet.pdf