Panasonic Electronic Components ERJ-1GNJ160C
ERJ-1GNJ160C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GNJ160C
Brief Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GNJ160C.pdf
Availability of ERJ-1GNJ160C
QUANTITY
ERJ-1GNJ160C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GNJ160C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GNJ160C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GNJ160C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GNJ160C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GNJ160C Details Description
Related parts for ERJ-1GNJ160C
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC SERIALIZER PROG 48TSSOP datasheet.pdf
CABLE USB datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf