Panasonic Electronic Components ERJ-1TRQF4R7U
ERJ-1TRQF4R7U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TRQF4R7U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TRQF4R7U.pdf
Availability of ERJ-1TRQF4R7U
QUANTITY
ERJ-1TRQF4R7U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TRQF4R7U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TRQF4R7U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TRQF4R7U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TRQF4R7U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TRQF4R7U Details Description
Related parts for ERJ-1TRQF4R7U
CONN TERM FEMALE 26-30AWG GOLD datasheet.pdf
LCD MODULE 16X4 SUPERTWIST datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE 52.0MM SQ BARE datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.15"L X 2.95"W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 38MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 60W datasheet.pdf