Murata Electronics North America RPER71H472K2S1A03A
RPER71H472K2S1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPER71H472K2S1A03A
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RPER71H472K2S1A03A.pdf
Availability of RPER71H472K2S1A03A
QUANTITY
RPER71H472K2S1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPER71H472K2S1A03A
Internal Part NumberEIS-RPER71H472K2S1A03A
RPE Series Revision 06/Jan/2014
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)