Panasonic Electronic Components ERJ-1TRQF6R2U
ERJ-1TRQF6R2U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TRQF6R2U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TRQF6R2U.pdf
Availability of ERJ-1TRQF6R2U
QUANTITY
ERJ-1TRQF6R2U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TRQF6R2U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TRQF6R2U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TRQF6R2U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TRQF6R2U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TRQF6R2U Details Description
Related parts for ERJ-1TRQF6R2U
CONN HEADER 84POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC VCXO/PLL CLK SYNTHESIZR 8SOIC datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.18MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A datasheet.pdf
FIBRLOK ANGLE SPLICE ASSEMBLY datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf