Panasonic Electronic Components ERJ-1WYJ364U
ERJ-1WYJ364U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1WYJ364U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1WYJ364U.pdf
Availability of ERJ-1WYJ364U
QUANTITY
ERJ-1WYJ364U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1WYJ364U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1WYJ364U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERJ-1Wx Series 10/Nov/2000
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1WYJ364U
Related LinksERJ-1W, ERJ-1WYJ364U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1WYJ364U Details Description
Related parts for ERJ-1WYJ364U
PTC RESET 30V .200A SMD 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 400A datasheet.pdf
TXRX 2.4GHZ RS-232 100MW RP-SMA datasheet.pdf
CABLE 6COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY, DC, 10M -1 X HA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 80POS SMD RA datasheet.pdf