Panasonic Electronic Components ERJ-2BQJR39X
ERJ-2BQJR39X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2BQJR39X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/6W 0402
Datasheet Download
ERJ-2BQJR39X.pdf
Availability of ERJ-2BQJR39X
QUANTITY
ERJ-2BQJR39X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2BQJR39X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2BQJR39X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2BQJR39X
Related LinksERJ-2B, ERJ-2BQJR39X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2BQJR39X Details Description
Related parts for ERJ-2BQJR39X
KIT EVAL FOR MCF532X datasheet.pdf
CONN SPRING 32POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.2A 67 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN ARRAY 134POS T/H datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf