Vicor Corporation V300A3V3E264BL3
V300A3V3E264BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E264BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V300A3V3E264BL3.pdf
Availability of V300A3V3E264BL3
QUANTITY
V300A3V3E264BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E264BL3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E264BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E264BL3
Related LinksV300A3V, V300A3V3E264BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E264BL3 Details Description
Related parts for V300A3V3E264BL3
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 250VAC 60VDC 3AB datasheet.pdf
RES MO 1W 10 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 20AWG 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ASSY RECT 350MA 10KV FAST REC datasheet.pdf