Panasonic Electronic Components ERJ-2BSFR20X
ERJ-2BSFR20X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2BSFR20X
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/6W 0402
Datasheet Download
ERJ-2BSFR20X.pdf
Availability of ERJ-2BSFR20X
QUANTITY
ERJ-2BSFR20X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2BSFR20X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2BSFR20X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2BSFR20X
Related LinksERJ-2B, ERJ-2BSFR20X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2BSFR20X Details Description
Related parts for ERJ-2BSFR20X
CONN BASE SIDE ENTRY SZ1 PG11 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS PUR G/F datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT23 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.34"L X 2.21"W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 32V datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V UMT3F datasheet.pdf