Panasonic Electronic Components ERJ-2GEJ682X
ERJ-2GEJ682X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2GEJ682X
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2GEJ682X.pdf
Availability of ERJ-2GEJ682X
QUANTITY
ERJ-2GEJ682X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2GEJ682X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2GEJ682X
Standard Package1
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2GEJ682X
Related LinksERJ-2G, ERJ-2GEJ682X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2GEJ682X Details Description
Related parts for ERJ-2GEJ682X
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CHASS BOT PLATE ALUM 8 X 10 NAT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 19POS VERT 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CHROMALIT ELLIPSE LHT SRCE BULB datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf