Murata Electronics North America GRM1555C1E9R1DZ01D
GRM1555C1E9R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E9R1DZ01D
Brief Description
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E9R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E9R1DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E9R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E9R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E9R1DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E9R1DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E9R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E9R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E9R1DZ01D
RES ARRAY 3 RES 470 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
SNSW 5A .110 NONE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 430K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMCJ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 20W datasheet.pdf
NEXT VI G/P SS 634/164 datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 0.63"X0.63" datasheet.pdf