Panasonic Electronic Components ERJ-2GEJ820X
ERJ-2GEJ820X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2GEJ820X
Brief Description
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2GEJ820X.pdf
Availability of ERJ-2GEJ820X
QUANTITY
ERJ-2GEJ820X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2GEJ820X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2GEJ820X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package1
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2GEJ820X
Related LinksERJ-2G, ERJ-2GEJ820X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2GEJ820X Details Description
Related parts for ERJ-2GEJ820X
CONN HOUSING 6POS .100 W/O RAMP datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 600VAC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf