Yageo FKN300FR-73-0R18
FKN300FR-73-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300FR-73-0R18
Brief Description
RES 0.18 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN300FR-73-0R18.pdf
Availability of FKN300FR-73-0R18
QUANTITY
FKN300FR-73-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300FR-73-0R18
Internal Part NumberEIS-FKN300FR-73-0R18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300FR-73-0R18
Related LinksFKN300FR, FKN300FR-73-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300FR-73-0R18 Details Description
Related parts for FKN300FR-73-0R18
RES SMD 23.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 55000UF 75V SCREW datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 40EDIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK VINYL INSUL 50PC datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf