Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1181X
ERJ-2RKF1181X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF1181X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF1181X.pdf
Availability of ERJ-2RKF1181X
QUANTITY
ERJ-2RKF1181X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF1181X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF1181X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF1181X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF1181X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF1181X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF1181X
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X2K EE 20-TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
GDT 400V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf