Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1690X
ERJ-2RKF1690X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF1690X
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF1690X.pdf
Availability of ERJ-2RKF1690X
QUANTITY
ERJ-2RKF1690X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF1690X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF1690X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF1690X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF1690X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF1690X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF1690X
IC REG LDO 5V/ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf