Apem Inc. Q8F1BXXW24E
Q8F1BXXW24E picture photo
Mfg. Part Number
Q8F1BXXW24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 8MM FLUSH WHITE
Datasheet Download
Q8F1BXXW24E.pdf
Availability of Q8F1BXXW24E
QUANTITY
Q8F1BXXW24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8F1BXXW24E
Internal Part NumberEIS-Q8F1BXXW24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating25mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8F1BXXW24E
Related LinksQ8F1B, Q8F1BXXW24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8F1BXXW24E Details Description
Related parts for Q8F1BXXW24E
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DSUB PLAST-HOOD 09P KNS-UNC datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf