Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF2552X
ERJ-2RKF2552X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF2552X
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF2552X.pdf
Availability of ERJ-2RKF2552X
QUANTITY
ERJ-2RKF2552X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF2552X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF2552X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF2552X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF2552X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF2552X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF2552X
CONN PLUG CMC HSING 28-7 REV datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 2A TO-92 datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT STEEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf