Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF2801X
ERJ-2RKF2801X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF2801X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF2801X.pdf
Availability of ERJ-2RKF2801X
QUANTITY
ERJ-2RKF2801X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF2801X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF2801X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF2801X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF2801X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF2801X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF2801X
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
2195 SILVER 100 FT datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SKT datasheet.pdf