Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF36R5X
ERJ-2RKF36R5X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF36R5X
Brief Description
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF36R5X.pdf
Availability of ERJ-2RKF36R5X
QUANTITY
ERJ-2RKF36R5X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF36R5X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF36R5X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF36R5X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF36R5X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF36R5X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF36R5X
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 100MHZ 144-LQFP datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEATSINK .515"TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 6AWG TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
POT 3.5K OHM 25W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.22UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf