Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF40R2X
ERJ-2RKF40R2X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF40R2X
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF40R2X.pdf
Availability of ERJ-2RKF40R2X
QUANTITY
ERJ-2RKF40R2X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF40R2X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF40R2X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF40R2X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF40R2X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF40R2X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF40R2X
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf