Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF43R0X
ERJ-2RKF43R0X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF43R0X
Brief Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF43R0X.pdf
Availability of ERJ-2RKF43R0X
QUANTITY
ERJ-2RKF43R0X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF43R0X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF43R0X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF43R0X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF43R0X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF43R0X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF43R0X
IC DUAL DECADE RIP COUNTR 16SOIC datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 150MHZ 208QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 6MM END PLATE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY PLASMA AVIONIC RADIO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0402 datasheet.pdf