Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF4700X
ERJ-2RKF4700X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF4700X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF4700X.pdf
Availability of ERJ-2RKF4700X
QUANTITY
ERJ-2RKF4700X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF4700X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF4700X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF4700X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF4700X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF4700X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF4700X
RES SMD 24.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 120MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP .22F 5.5V T/H datasheet.pdf