Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF4750X
ERJ-2RKF4750X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF4750X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF4750X.pdf
Availability of ERJ-2RKF4750X
QUANTITY
ERJ-2RKF4750X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF4750X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF4750X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF4750X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF4750X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF4750X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF4750X
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
SWITCH KNOB 6FLUTE NATURAL datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LDO SYNC 12USMD datasheet.pdf
IP CORE MEDIAN FILTER ECP3 CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 5V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf