Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF8062X
ERJ-2RKF8062X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF8062X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF8062X.pdf
Availability of ERJ-2RKF8062X
QUANTITY
ERJ-2RKF8062X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF8062X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF8062X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF8062X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF8062X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF8062X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF8062X
IC KNOCK SENSOR INTERFACE 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 256FBGA datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP DIFF GRN PC MNT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 410MA 924 MOHM datasheet.pdf
PANEL ANTENNA, IP65 PROTECTION datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf