Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF8873X
ERJ-2RKF8873X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF8873X
Brief Description
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF8873X.pdf
Availability of ERJ-2RKF8873X
QUANTITY
ERJ-2RKF8873X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF8873X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF8873X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF8873X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF8873X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF8873X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF8873X
FUSE 10A 250VAC FAST GBB CERM datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 16CKT datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING LIGHT WEIGH datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
REPLACEMENT MODULE 750V MCOV datasheet.pdf