Panasonic Electronic Components ERJ-3BQFR56V
ERJ-3BQFR56V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3BQFR56V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-3BQFR56V.pdf
Availability of ERJ-3BQFR56V
QUANTITY
ERJ-3BQFR56V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3BQFR56V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3BQFR56V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3BQFR56V
Related LinksERJ-3B, ERJ-3BQFR56V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3BQFR56V Details Description
Related parts for ERJ-3BQFR56V
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT323 datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 4 AXIS 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf