Panasonic Electronic Components ERJ-3BQJ1R6V
ERJ-3BQJ1R6V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3BQJ1R6V
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-3BQJ1R6V.pdf
Availability of ERJ-3BQJ1R6V
QUANTITY
ERJ-3BQJ1R6V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3BQJ1R6V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3BQJ1R6V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3BQJ1R6V
Related LinksERJ-3B, ERJ-3BQJ1R6V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3BQJ1R6V Details Description
Related parts for ERJ-3BQJ1R6V
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 6POS PCB datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
NOZZLE HOT AIR 2.5MM ROUND datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.8A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf