Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF1051V
ERJ-3EKF1051V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF1051V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF1051V.pdf
Availability of ERJ-3EKF1051V
QUANTITY
ERJ-3EKF1051V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF1051V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF1051V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF1051V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF1051V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF1051V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF1051V
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BATTERY NICAD PACK 4.8V 1300MAH datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.2A 9.6 MOHM SMD datasheet.pdf