Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF1371V
ERJ-3EKF1371V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF1371V
Brief Description
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF1371V.pdf
Availability of ERJ-3EKF1371V
QUANTITY
ERJ-3EKF1371V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF1371V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF1371V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF1371V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF1371V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF1371V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF1371V
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RSSD 37 B INTERFACE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 1/4W 3% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 57-78 A/T datasheet.pdf