Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF5112V
ERJ-3EKF5112V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF5112V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF5112V.pdf
Availability of ERJ-3EKF5112V
QUANTITY
ERJ-3EKF5112V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF5112V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF5112V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF5112V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF5112V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF5112V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF5112V
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
DIODE MODULE 2200V WC-500 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1706 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RAIN HOOD USE W/ PF50 60 70 65 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 256.8 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 200MA MICMELF datasheet.pdf