Panasonic Electronic Components EEU-FC0J332
EEU-FC0J332 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC0J332
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC0J332.pdf
Availability of EEU-FC0J332
QUANTITY
EEU-FC0J332 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC0J332
Internal Part NumberEIS-EEU-FC0J332
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.407A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC0J332
Related LinksEEU-F, EEU-FC0J332 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC0J332 Details Description
Related parts for EEU-FC0J332
RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/X/RED DIFF datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/DIODE 14DFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf