Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF66R5V
ERJ-3EKF66R5V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF66R5V
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF66R5V.pdf
Availability of ERJ-3EKF66R5V
QUANTITY
ERJ-3EKF66R5V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF66R5V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF66R5V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF66R5V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF66R5V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF66R5V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF66R5V
HEAT SHRINK BLACK 3/16" X 25' datasheet.pdf
IC CLK GEN CPU 200MHZ 2CIRC datasheet.pdf
RES WW 3W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf