Vicor Corporation V48C24M75BG2
V48C24M75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24M75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24M75BG2.pdf
Availability of V48C24M75BG2
QUANTITY
V48C24M75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24M75BG2
Internal Part NumberEIS-V48C24M75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24M75BG2
Related LinksV48C24, V48C24M75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24M75BG2 Details Description
Related parts for V48C24M75BG2
IC DAC 14BIT 32CH SER 64-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 144FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 1% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 290MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 140X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 22 OHM 24DRT datasheet.pdf