Vishay/BCcomponents SFR25H0005118FR500
SFR25H0005118FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005118FR500
Brief Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005118FR500.pdf
Availability of SFR25H0005118FR500
QUANTITY
SFR25H0005118FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005118FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005118FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005118FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005118FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005118FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005118FR500
VARISTOR 558V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1FU/115 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC PWR SW 1.3A SOT23-6 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf