Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF8201V
ERJ-3EKF8201V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF8201V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF8201V.pdf
Availability of ERJ-3EKF8201V
QUANTITY
ERJ-3EKF8201V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF8201V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF8201V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF8201V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF8201V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF8201V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF8201V
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 12 SECTIONS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
TIP SPECIAL ETA W/ELECTRLESS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf