Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF8253V
ERJ-3EKF8253V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF8253V
Brief Description
RES SMD 825K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF8253V.pdf
Availability of ERJ-3EKF8253V
QUANTITY
ERJ-3EKF8253V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF8253V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF8253V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF8253V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF8253V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF8253V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF8253V
IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 150 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 6.3A 13 MOHM TH datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 32LFCSP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 89MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 220W datasheet.pdf