Panasonic Electronic Components ERJ-3GEYJ152V
ERJ-3GEYJ152V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3GEYJ152V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3GEYJ152V.pdf
Availability of ERJ-3GEYJ152V
QUANTITY
ERJ-3GEYJ152V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3GEYJ152V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3GEYJ152V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3GEYJ152V
Related LinksERJ-3G, ERJ-3GEYJ152V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3GEYJ152V Details Description
Related parts for ERJ-3GEYJ152V
RIVET SNAP 0.295" NYLON WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14H/MC14F/MDM14H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT-NO 2A LEVER STR 125V datasheet.pdf
TMDX4740000 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf