Panasonic Electronic Components ERJ-3GEYJ755V
ERJ-3GEYJ755V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3GEYJ755V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3GEYJ755V.pdf
Availability of ERJ-3GEYJ755V
QUANTITY
ERJ-3GEYJ755V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3GEYJ755V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3GEYJ755V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-400/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3GEYJ755V
Related LinksERJ-3G, ERJ-3GEYJ755V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3GEYJ755V Details Description
Related parts for ERJ-3GEYJ755V
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONTACT COAX 50OHM SKT CRIMP datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X5MM datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf