Panasonic Electronic Components ERJ-6BQFR24V
ERJ-6BQFR24V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6BQFR24V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
ERJ-6BQFR24V.pdf
Availability of ERJ-6BQFR24V
QUANTITY
ERJ-6BQFR24V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6BQFR24V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6BQFR24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6BQFR24V
Related LinksERJ-6B, ERJ-6BQFR24V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6BQFR24V Details Description
Related parts for ERJ-6BQFR24V
ACCESSORY HARDWARE KIT 8POS datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 5.11K OHM 1% AXL datasheet.pdf
KIT USB INTERFACE datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
MIC-MK2 DBL LOCK PLATE 5P datasheet.pdf
CONN SOCKET 300POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf