Panasonic Electronic Components ERJ-6BWJR025V
ERJ-6BWJR025V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6BWJR025V
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-6BWJR025V.pdf
Availability of ERJ-6BWJR025V
QUANTITY
ERJ-6BWJR025V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6BWJR025V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6BWJR025V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6BWJR025V
Related LinksERJ-6B, ERJ-6BWJR025V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6BWJR025V Details Description
Related parts for ERJ-6BWJR025V
RES SMD 634 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MODULE DDR3 DRAM 8G 240-RDIMM datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf