Panasonic Electronic Components ERJ-6BWJR025V
ERJ-6BWJR025V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6BWJR025V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-6BWJR025V.pdf
Availability of ERJ-6BWJR025V
QUANTITY
ERJ-6BWJR025V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6BWJR025V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6BWJR025V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6BWJR025V
Related LinksERJ-6B, ERJ-6BWJR025V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6BWJR025V Details Description
Related parts for ERJ-6BWJR025V
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/05/180LF 3.2 BK BX datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 L.104 datasheet.pdf