Panasonic Electronic Components ERJ-6BWJR027V
ERJ-6BWJR027V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6BWJR027V
Brief Description
RES SMD 0.027 OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-6BWJR027V.pdf
Availability of ERJ-6BWJR027V
QUANTITY
ERJ-6BWJR027V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6BWJR027V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6BWJR027V
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.027
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6BWJR027V
Related LinksERJ-6B, ERJ-6BWJR027V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6BWJR027V Details Description
Related parts for ERJ-6BWJR027V
CONN HEADER 20POS .100 SGL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 20.2A 7 MOHM TH datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE . datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf