Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF16R2V
ERJ-6ENF16R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF16R2V
Brief Description
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF16R2V.pdf
Availability of ERJ-6ENF16R2V
QUANTITY
ERJ-6ENF16R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF16R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF16R2V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF16R2V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF16R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF16R2V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF16R2V
BATTERY PACK NICAD 8.4V 1600MAH datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 50OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DIP TIN PCB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 48V 100W datasheet.pdf
GT 7C 7#16S SKT RECP BOX RM datasheet.pdf
300 MHz to 1000 MHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf