Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF53R6V
ERJ-6ENF53R6V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF53R6V
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF53R6V.pdf
Availability of ERJ-6ENF53R6V
QUANTITY
ERJ-6ENF53R6V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF53R6V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF53R6V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF53R6V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF53R6V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF53R6V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF53R6V
MOSFET P-CH 60V 6.7A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
ELECT CONTROL PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
ISOLATOR datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X25MM 2WR datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf