Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF56R2V
ERJ-6ENF56R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF56R2V
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF56R2V.pdf
Availability of ERJ-6ENF56R2V
QUANTITY
ERJ-6ENF56R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF56R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF56R2V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF56R2V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF56R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF56R2V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF56R2V
IC MPU/WATCHDG 1.5-10MS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf