Phihong USA PSAC60W-560-R-CN2
PSAC60W-560-R-CN2 picture photo
Mfg. Part Number
PSAC60W-560-R-CN2
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Datasheet Download
PSAC60W-560-R-CN2.pdf
Availability of PSAC60W-560-R-CN2
QUANTITY
PSAC60W-560-R-CN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAC60W-560-R-CN2
Internal Part NumberEIS-PSAC60W-560-R-CN2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAC60W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAC60W-560-R-CN2
Related LinksPSAC60W-, PSAC60W-560-R-CN2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAC60W-560-R-CN2 Details Description
Related parts for PSAC60W-560-R-CN2
DIODE PIN GP 200V SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 36POS datasheet.pdf
CONN HEAD 34POS 2MM datasheet.pdf
2.5 RAS 6CKT OP/EW WO/POL GRN datasheet.pdf
CAP TANT 30UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC SIGNAL PROC HD DUAL 40LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD datasheet.pdf